Scenariusz zajęć Temat: Zimowe zabawy z bałwankiem. Data: 17.12. 2015r. Uczestnicy: grupa 3 – latków Prowadząca: Joanna Swend Czas trwania: ok. 30 min. Metody: czynna – zadania stawiane dziecku do wykonania, oglądowa – osobisty przykład nauczyciela, oglądanie obrazków ilustrujących wiersz, słowna – wysłuchanie wiersza, odpowiadanie na pytania dot. wiersza zabawy muzycznoWstęp Dzieci wchodzą do sali tworząc pociąg. Zabawa ruchowa przy piosence „Jadą,jadą misie”. Powitanie wszystkich piosenką „Dzień dobry”-wspólna zabawa dzieci z rodzicami. 1. „Miś mały i miś duży” Dzieci segregują misie ze względu na wielkość: małe-duże, liczą wraz z nauczycielką. 2. „Zabawa z misiem” Dzieci siedzą z misiami przed dywanikami, rodzice z tyłu za dzieckiem na krzesełku. – połóż misia przed sobą, – połóż misia za sobą, – połóż misia obok siebie, – podnieś misia do góry, – połóż misia na dole na podłodze. 3. „Prezent dla misia” – weź dla misia tyle kółeczek, ile pokażę na palcach (2), – weź dla misia tyle cukierków, ile pokażę na palcach (3), – czego miś ma więcej: kółeczek czy cukierków???? Rodzice sprawdzają poprawność wykonania zadania, korygując ewentualne błędy popełnione przez dziecko. 4. „Chowamy misia” Każde dziecko otrzymuje indywidualne zadanie. Rodzic opisuje, gdzie dziecko ma zanieść misia, np.: włóż misia do czerwonej skrzyni, połóż misia na białym stoliku w kąciku lalek, itp. 5. „Ubieramy misia”. – Miś wybiera się na spacer, jak powinien się ubrać w zimowy dzień i dlaczego? – Co powinien włożyć, w jakiej kolejności? Dzieci ubierają sylwetę misia. Wybierają odpowiednie elementy zimowego ubioru, wyszukują pary: rękawiczki, buty. 6. Wspólna zabawa taneczna przy piosence „Misie”. Próby określania liczebności na oko, posługiwanie się pojęciami: dużo-mało, duży-mały; poznawanie nazw liczebników głównych. Czynne rozumienie i stosowanie pojęć: góra-dół, przed, za, obok. Zapamiętywanie poleceń, liczenie z dorosłym, przenoszenie liczby elementów z palców na inny zbiór zastępczy. Sprawne liczenie – ustalanie wyniku liczenia, posługiwanie się pojęciami: więcej-mniej. Utrwalenie nazw kolorów. Łączenie przyczyny ze skutkiem i przewidywanie następstw. Rozumienie pojęcia „para”. Obdarzan
ZAJĘCIA PROWADZONE METODĄ WERONIKI SHERBORNE. UCZESTNICY: dzieci objęte wczesnym wspomaganiem wraz ze swoimi rodzicami. TEMAT ZAJĘĆ: Miło z mamą bawić się w domu – wykorzystanie podłogi jako głównego przedmiotu zabawy. Ćwiczenia ogólnorozwojowe z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.
Scenariusz zajęćTemat: Zimowe zabawy z grupa 3 – latkówProwadząca: Joanna SwendCzas trwania: ok. 30 czynna – zadania stawiane dziecku do wykonania, oglądowa – osobisty przykład nauczyciela, oglądanie obrazków ilustrujących wiersz, słowna – wysłuchanie wiersza, odpowiadanie na pytania dot. wiersza zabawy muzyczno – pracy: grupowa, indywidualna, Środki dydaktyczne: pacynka bałwanek, wiersz „Bałwan”, sylwety z papieru – rodzina, bałwan, bałwanki małe i duże, elementy bałwana, muzyka: „Zimowa zabawa”, „Zimno nam w paluszki”, A. Vivaldi „Zima”, emblematy – śnieżynka i bałwanki, instrumenty – cymbałki, bębenek, trójkąt, bałwankowe medale, bałwany wykonane z talerzyków, pompony papierowe elementy bałwanków, bałwanek – wzór pracy plastycznejCele ogólne: - wdrażanie do uważnego słuchania poleceń, skupienia się na wykonywanych czynnościach,- wdrażanie do zgodnego współdziałania w grupie i w parach,- rozwijanie umiejętności matematycznych: przeliczanie, klasyfikowanie wg. wielkości,- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej,- rozwijanie pamięci, Cele operacyjne:Dziecko:- uważnie słucha wiersza, odpowiada na pytania związane z tekstem,- rozpoznaje dźwięki wysokie i niskie, ilustruje tę różnicę ruchem,- prawidłowo przelicza sylwetki bałwanków,- prawidłowo wskazuje bałwanka, o którym mówi nauczyciel po opisie słownym,- określa zmiany jakie zaszły w szeregu sylwet (zamiana miejsc, zniknięcie)- prawidłowo określa wielkości sylwet bałwanków: duży lub mały,- wykonuje ćwiczenia oddechowe – wdycha powietrze nosem, wypuszcza buzią,- ozdabia sylwetę bałwanka wg. zaprezentowanego wzoru,Przebieg:1. Powitanie uczestników piosenką "Wszyscy są", nauczyciel zapowiada gościa, który niebawem się zjawi, zaproszenie dzieci do wspólnych zabaw, (niedługo przyjdzie do nas gość, a co to będzie za gość dowiecie się jak posłuchacie uważnie wierszyka o rodzince, która wybrała się na spacer do parku2. Wysłuchanie wiersza - teatrzyku pt. „Bałwan” ilustrowanego sylwetami postaci występujących w wierszu, odpowiadanie na pytania dot. treści wiersza,BałwanGdy wychodzimy z samego rana,Ulepić w parku wielkiego pana,Ja, mama, tata, no i mój brat,Pokryty śniegiem jest cały garnek, marchew, guziki,Po drodze tata znajduje choć niecierpliwi i pełni zapału,Śniegowe kule lepimy z nich ulepił nasz tataI będzie chyba stała do lata!Niewiele mniejszą zrobiła mama,Będzie to brzuch naszego całkiem małą, wspólnymi siłami,Ulepiliśmy z braciszkiem nas tato, mówiąc te słowa:"Mała, lecz ważna - będzie to głowa".Nosem - marchewka, oczami - guziki,Rękami będą suche na głowę - praca skończona,I cała rodzina zadowolona! odpowiadanie na pytaniaCo nam powstało?kto lepił bałwana?z czego ulepiony został bałwan?kto ulepił największą kulę?kto ulepił średnią kulę?kto ulepił najmniejszą?Co jeszcze było potrzebne do zrobienia bałwana np. do zrobienia nosa?Doklejenie bałwankowi szalika i guzikówPowitanie pacynki bałwana, który zaprasza dzieci do dalszych zabaw (obudzenie bałwanka, który czekał na zimę).3. ćw. oddechowe, zabawa muzyczno - ruchowa "Zimno nam w paluszki"Bałwan mówi dzieciom, że lubi zimno i zimę, ale dzieci nie lubią dlatego można się rozgrzać zabawą muzyczno- ruchową „zimno nam w paluszki” z klaskaniem i tupaniem, podsumowanie jak możemy się rozgrzać ruszając się: klaskanie, pocieranie rączek, tupanie, podskoki, ćwiczenia oddechowe dmuchając na swoje dłonie 4. Zabawa dydaktyczna "Bałwankowa rodzina" przy tablicy- n. El pokazuje po kolei ( bałwanek zły, smutny, wesoły w okularach) przeliczenie sylwet bałwanków,(5 bałwanków) (2 na końcu małe zniknęły) (1 nowy się pojawił) i znowu jeden nowy się pojawił z przodu (liczenie ile ich jest) zamieniają się miejscami kilka razy,- odgadywanie, o którym bałwanku mówi nauczyciel po opisie słownym (bałwankowe zagadki – bałwanek, o którym myślę, jest gruby, duży, ma niebieską czapkę i okulary przeciwsłoneczne, który to bałwanek?) Zabawa muzyczno - ruchowa "Saneczki" - rozpoznawanie dźwięków wysokich i niskichnauczycielka przykleja dziewczynkom – śnieżynki, a chłopcom – bałwanki, dzieci otwierają oczy, a następnie łączą się w pary bałwanek – śnieżynka, łapią się za ręce robią „saneczki” n El. prezentuje, gdy grają dźwięki wysokie saneczki jadą (trójkąt), gdy niskie (bębenek) przewracają się i machają nóżkami7. Masażyki rozgrzanie rąk i palców. Wykonanie masażu na plecach kolegi z uwzględnieniem ruchów adekwatnych do treści wierszyka. Potem zamiana! Wieje, wieje wiatr - lekko dmuchamy we włosy kolegiMrozek szczypie w uszy - delikatnie szczypiemyŚnieżek mocno w oczy prószy- stukamy w plecy opuszkami palcówDzieci biegną do ogródka - szybkie ruchy palcami wskazującymi na przemianLepią ze śniegu zimowego ludka - rysowanie bałwanka 8. ćwiczenie klasyfikacyjne "Bałwanki do pracy - bałwanki do przedszkola" dzieci losują po jednym bałwanku, określają jego wielkość (duży – mały) i przyklejają po odpowiedniej stronie tablicy (małe idą do przedszkola duże do pracy) (policzenie ile bałwanków poszło do przedszkola – jest małych, a ile do pracy jest dużych)9. Praca plastyczna bałwanki z talerzyków (etap II – doklejanie garnka, oczu, guzików, szalika) przy muzyce A. Vivaldi „Zima”, podziękowanie za udział w zajęciach pożegnanie bałwanka, rozdanie dzieciom emblematów z bałwankiem - Olafem "Przyjaciele śniegowego bałwanka" 1. "Czyścioszki"- zestaw ćwiczeń gimnastycznych dla 3 latków Zestaw znalazłam na TEJ stronie, bo nie chciało mi się samej układać :p Ale Wy możecie śmiało, samodzielnie stworzyć taki zestaw, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów ;) 2. "Wulkany z piany"- ćwiczenia oddechoweTemat zajęć: Kłopoty Pani Wiosny Cele: Utrwalenie koloru zielonego. Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania. Rozwijanie myślenia poprzez wyszukiwanie rozwiązań problemów. Eksperymentowanie z kolorami. Doskonalenie umiejętności segregowania przedmiotów wg kolorów. Rozwijanie umiejętności malowania farbami przy użyciu pędzli. Rozwijanie wyobraźni i wrażliwości muzycznej. Wdrażanie do wspólnego, zgodnego realizowania zadań. Metody pracy: słowna, praktycznego działania Formy pracy: indywidualna, zespołowa, grupowa Przebieg zajęć: I. Powitanie się piosenką „Witaj…” z wykorzystaniem piłki. II. Wniesienie przez żabkę listu od Pani Wiosny. III. Odczytanie go dzieciom etapami, dzieląc list na prośby Kochane dzieci! Witam Was serdecznie. Na pewno wiecie już, że odeszła od nas zima i przyszłam do Was ja- czyli Wiosna. Niestety złośliwa Zima odchodząc zrobiła mi kilka psikusów a sama nie potrafię sobie z nimi poradzić dlatego proszę Was o pomoc. 1. Zima pomieszała mi w koszyczku wszystkie kwiatki. Nie wiem co mam w takiej sytuacji z nimi zrobić. Pomóżcie mi proszę. 2. Ptaki które miały ze mną miały przylecieć zabłądziły, ponieważ zapomniały o zasadach ruchu drogowego i powietrznego. Przypomnijcie im proszę na jakim świetle można lecieć a na jakim trzeba się zatrzymać. 3. Psotna Zima zabrała mi zieloną farbę, którą miałam pomalować trawę i liście a zostawiła mi tylko czerwoną, żółtą, niebieską i białą. Podpowiedzcie mi co mogę zrobić, aby zdobyć zieloną farbę. 4. Tak długo spałam przez ten zimowy czas, że zapomniałam jak się maluje. Podpowiecie mi? 5. Mam jeszcze do Was jedną prośbę: załóżcie zielone bluzeczki i zatańczcie dla mnie najpiękniej jak potraficie. Gorąco Wam dziękuję za pomoc. W nagrodę obiecuję, że od tej pory słoneczko będzie dla Was świeciło i ptaszki będą Wam śpiewały, a ja zostanę z Wami aż do lata. IV. Spełnienie prośby 1: Segregowanie kwiatów wg kolorów. Dzieci układają kwiaty na chuście animacyjnej dobierając ich kolor do koloru pola. V. Spełnienie prośby 2: Zabawa orientacyjno – porządkowa „Zielone światło leć- czerwone światło stój” Dzieci – ptaki biegają po całej sali machając rękoma gdy jest podniesiony zielony krążek, gdy nauczyciel podniesie do góry czerwony zatrzymują się. Zabawa jest kilka razy powtórzona. VI. Spełnienie prośby 3: Mieszanie farb w celu uzyskania zielonej. Dzieci siadają do stolików na których stoją po 2 kolory farb (niebieska i czerwona, czerwona i żółta, żółta i niebieska, czerwona i biała). Każde dziecko miesza oba kolory na swojej kartce, sprawdzając jaki kolor powstanie ze zmieszania dostępnych im farb. Gdy sprawdzą jakie kolory należy ze sobą pomieszać, aby otrzymać zielony proszą panią woźną o wymieszanie takiej ilości farby aby mogły pomalować szary papier. VII. Spełnienie prośby 4: Prezentacja w jaki sposób maluje się farbami przy użyciu pędzli. Dzieci wspólnie zamalowują zieloną farbą szary papier. VIII. Umycie rąk po pracy. IX. Spełnienie prośby 5: Improwizacja muzyczno – ruchowa. Dzieci zakładają zielone koszulki i wykonują dowolny taniec przy muzyce. X. Przeliczenie się w kole z wykorzystaniem piłki. (Jest to znak dla dzieci ze skończyła się zabawa z nauczycielką i mogą rozpocząć dowolną zabawę)
Katalog Paulina S-ka, 2017-12-21JarosławZajęcia przedszkolne, KonspektyScenariusz zajęć w grupie 3-4 latków - zimowe zabawy Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie 3 i 4 – latków Prowadząca: Paulina S Temat zajęć: My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy. Cele ogólne: - utrwalenie wiadomości dotyczących aktualnej pory roku – zimy, - rozwijanie inwencji twórczej, - tworzenie odpowiedniego klimatu potrzebnego do odbierania i wyrażania przeżyć artystycznych, - stwarzanie dzieciom możliwości do wyzwalania własnej spontanicznej ekspresji twórczej, - organizowanie sytuacji kształtujących otwartość wobec świata zewnętrznego i świata własnych uczuć Cele szczegółowe: Dzieci: - wypowiadają się swobodnie na dany temat, - wykonują zadania plastyczno-muzyczne, - odzwierciedlają ruchem treść opowiadania, - przestrzegają ustalone zasady bezpiecznej zabawy Metody pracy: - słowna: rozmowa, opowiadanie - ekspresyjna: improwizacja ruchowa, - praktycznego działania: działalność plastyczna - aktywizujące Formy pracy: - praca zbiorowa, praca indywidualna. Pomoce edukacyjne: - biała bibuła, biała tkanina, utwór A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Zima”, paski niebieskiej bibuły, czarno-białe gazety, arkusz papieru pakowego, dwustronna taśma samoprzylepna, niebieskie kartki papieru, białe koronki i firanki, biała farba, piosenka J. Koźbielskiego „Śniegowy bałwanek” Przebieg zajęć: 1. „Porozmawiajmy o zimie” – rozmowa wprowadzająca do zajęć: - Kto z was wie, jaką teraz mamy porę roku? - Co możecie robić zimą? - A z chmur co zimą pada? - Jak powinniśmy się ubierać zimą? - Dzisiaj pobawimy się w zabawy związane z zimą. 2. „Nasze śniegowe płatki” – zabawa plastyczna. Dzieci wydzierają dowolne kształty z białej bibuły marszczonej lub formują z niej małe kuleczki. Układają je na dużym kawałku białej tkaniny rozłożonej na podłodze. Dzieci ustawiają się dookoła tkaniny, chwytają za jej brzegi, unoszą do góry i lekko falują. Obserwują poruszające się bibułkowe śniegowe płatki. 3. „Jesteśmy płatkami śniegu” – ćwiczenie z zakresu analogii personalnej. Nauczycielka opowiada, a dzieci starają się wyobrazić sobie, jak może czuć się płatek śniegu. Próbują wyrazić to za pomocą ruchu, mimiki przy spokojnej muzyce, tańcząc ze zwiewnymi paskami bibuły. W tle utwór A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Zima”. „Wyobraźcie sobie, że jesteście płatkami śniegu. Każdy z was jest inny, piękny, niepowtarzalny. Poruszacie się lekko, delikatnie, tańczycie, wirujecie w koło. Jest wam dobrze, czujecie się wspaniale. Wokół siebie spotykacie inne płatki śniegu. Delikatnie się z nimi witacie, głaszczecie je, tańczycie delikatnie, na paluszkach. A teraz opadacie wolniutko na ziemię, zamykacie oczy i wyobrażacie sobie, jak wygląda taki śniegowy świat.” - Dzieci otwierają oczy, próbują opowiedzieć, jak się czuły, kiedy były płatkami śniegu. 4. „Bałwanek” – zabawy plastyczno-muzyczne. a) dzieci formują z czarno-białych gazet „śniegowe kule” - podrzucają je wysoko do góry, - rzucają w kolegów. (Przypominamy dzieciom o zasadach bezpiecznej zabawy, a przede wszystkim o tym, że nie wolno rzucać „śniegowych kul” w głowy kolegów). b) „Wspólne lepienie bałwana” – dzieci zbierają „śniegowe kule” i wyklejają sylwetę bałwana na dużym arkuszu papieru. Następnie nauczyciel pyta dzieci, czego bałwankowi brakuje? – Chętne dzieci naklejają we właściwym miejscu: kapelusz, oczy, nos, usta, guziki. c) „Zabawa wokół bałwanka” – śpiewanie piosenki „Śniegowy bałwanek” i taniec wokół bałwanka. 5. „A śnieżek pada i pada” – praca plastyczna. Dzieci otrzymują niebieskie kartki papieru. U góry kartki naklejają chmurki wycięte z białych koronek i firanek. Następnie wskazujący palec maczają w białej farbie i odciskają pod chmurkami jako padający śnieg. Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.Ref. Zimo, zimo w zimowy czas… 3. Znudzone gwiazdki mrugają, taka jest zimy moc, razem z księżycem chcą tańczyć w mroźną i śnieżną noc, razem z księżycem chcą tańczyć w mroźną i śnieżną noc. Ref. Zimo, zimo zimowy czas… 7. Wiersz Dziecko: Jest taka jedna pani Co u mnie fory ma Bo zawsze jest na luzie To właśnie Babcia ma
Konspekt do prowadzenia zajęć w grupie 3 - 4-latków z wykorzystaniem metody J. Cieszyńskiej Opracowanie: Małgorzata Gniewek Temat zajęć: Czy to już zima? Metody: Oglądowa: pokaz, ilustracja, obrazki Słowna: wiersz, rymowanka, rozmowa Czynna: zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń dziecka, kierowania działalnością dziecka Forma: indywidualna, zbiorowa zespołowa Środki dydaktyczne: bałwanek duży i bałwanki małe sylwety, ilustracja zimowa, zwierzątka na ilustracji, dzieci obrazki, chmurka na gwiazdki z sylabami Przebieg zajęć Wstęp: Słuchanie rymowanki o porach roku Są cztery pory roku Wiosna, lato, jesień, zima Gdy jedna się kończy to druga się zaczyna Ile jest pór roku? Jaka pora roku jest teraz? Rytmizowanie nazw pór roku na sylaby, liczenie sylab przez wykonywanie ruchu: podskoki, ukłony przysiady. Część właściwa: 1. Czy dzieci lubią zimę? Dlaczego? Co mówią dzieci na obrazku? A, O, U, E, I, Y Popatrzcie ile śniegu napadało? - pokaz chmurki z gwiazdkami śniegu Tworzenie par gwiazdek z sylabami PA, PO, PU, PE, PI, PY 2. Zabawa ruchowa ,,Gwiazdeczka”- rozdanie dzieciom śnieżynek do zawieszenia z sylabami na hasło przerwę w muzyce wchodzą dzieci do środka( obręczy) z określoną sylabą 3. Słuchanie wiersza ,,Zima” L. Konopińskiego przy ilustracji o tematyce zimowej Jakie zwierzątka zwierzątka występowały w tym wierszu? Czy zwierzątka były smutne czy wesołe gdy zobaczyły śnieg? Co powiedziały zwierzątka? Zając mówi: LA, Niedźwiedź – LO ,wiewiórka w dziupli – LU, ryba w jeziorze – LE wróbelek – LI, lis -LY Przyporządkowanie dla każdego zwierzątka jednej gwiazdki śniegowej z taka samą sylabą układanie od lewej strony do prawej 4. Zabawa ruchowo – naśladowcza do piosenki ,,Tup, tup po śniegu” 5. Zabawy z bałwankami Ile bałwanków ulepiły dzieci ze śniegu? Jak się nazywają? BA, BO, BU, BE, BI, BY Układanie na dywanie sylwet bałwanków Nakładanie kapeluszy na głowę z określoną sylabą do bałwanka od lewej strony do prawej 6. Rozdanie kolorowych sylabkowych baloników - zabawy z chustą Klanza przy muzyce. Chętne dzieci - kolorowanie mazakami.c0CkV. 23 2 189 312 248 400 447 447 130